Morus Tamás: Utópia
Egy igazi klasszikus!
“Valódi aranykönyvecske, nem kevésbé üdvös, mint amilyen mulattató a LEGJOBB ÁLLAMFORMÁRÓL és az újonnan fölfedezett Utópia, azaz Sehol nevezető szigetről”
Az Utópiában leíert tökéletes államrendszer bizonyos elemei meghökkentően modernek, s nyugodtan kijelenthetjük, hogy More számos gondolatával messze megelőzte korát.
A halálbüntetés elutasítása, a kölcsönös megegyezés alapján kimondott válás lehetősége, az eutanázia indokolt esetben történő engedélyezése, az egyszerű vallási tolerancián túlmutató ökumenizmus hirdetése - csupa olyan dolog, amelyet a konzervatívok még évszázadokkal később is radikálisan modernnek, elfogadhatatlannak tekintettek/tekintenek. Nem túlzás tehát azt állítani, hogy Thomas More - határozott háborúellenes álláspontjával, a vallási kérdésekben tanúsított toleranciájával és a népfelség elvének (újbóli) meghirdetésével - korának egyik legfelvilágosultabb elméje volt.
VIII. Henrik egykori kancellárja ma az államférfiak és a jogászok védőszentje, mivel a katolikus egyház - barátjával, a vele csaknem egy időben kivégzett John Fischer bíborossal együtt - előbb boldoggá avatta (1886), majd halálának négyszázadik évfordulóján, 1935-ben XI. Pius pápa szentté nyilvánította.
Sir Thomas More családja körében - Rowland Lockey festményét ifj Hans Holbein képe után festette, az 1590-es években.